Výlet na zámek Zákupy

Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I.
Na místě menší gotické tvrze nechal Zdislav Berka v polovině 16. století postavit nový zámek. Ten postupně přecházel z majitele na majitele a v 70.letech 17. století byl přestavěn v barokním slohu. V přízemí je zajímavá kaple svatého Františka z Assissi a ve 2. poschodí adaptované barokní prostory pro odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda.

Všechny interiéry mají luxusní zařízení a jsou vyzdobeny nástropními malbami od Josefa Navrátila. Raritou je zachovaný osobní výtah z roku 1870.
Při prohlídce lze spatřit nejen apartmá císaře, ale i jídelnu či kapli, v níž se r. 1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.

V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. K zámku přiléhá francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park.
 

Expozice:
Prohlídková trasa začíná v prvním patře v předkaplí. Odtud návštěvníci sejdou do kaple, která je v úrovni přízemí. Po jejím shlédnutí se vrátí do předkaplí a pokračují po schodišti do druhého patra. Zde si prohlédnou dvacet salónů zařízených převážně ve stylu druhého rokoka.

Expozice zámku Zákupy je ukázkou bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století.  Interiéry byly adaptovány v letech 1850 - 1853 pro rakouského excísaře Ferdinanda I. a ve velké míře se dochovaly. Uvidíte původní papírové tapety, dřevěné lustry na svíčky, garnýže, zrcadla, nábytek s původními potahy, závěsy i kachlová kamna.  Mnohé z toho bylo vytvořeno podle návrhů malíře Josefa Navrátila. Tento umělec dekoroval také většinu stropů na zámku.
Kromě předkaplí a kaple vstoupíte do soukromých pokojů Ferdinanda I. a jeho maželky, projdete slavnostní jídelnou, hudebním kabinetem, hernou, ložnicí, toaletním pokojem a dalšími. Děti jistě ocení dětský pokoj s hračkami z 19. století.

V blízkosti zámku lze dále navštívit zámeckou zahradu a anglický park.

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní odborné pracoviště v Liberci.